2016. december 10., szombat

Omlós Ütőfás Mézeskalács Recept

Csodaszép hagyományos és modern negatív formázó minták, faragott ütőfák, mintázott sodrófák, kekszmintázó kvircedlik és sütipecsétek kaphatóak egyre nagyobb választékban. Ezekhez olyan tészta szükséges, amely sütés közben sem puffad fel jelentősen, hisz csak kis deformáció is a részletesen kialakított minta hátrányára válna.
Ajánlom figyelmetekbe az alábbi remek ütőfás mézeskalács receptemet, mely jól megtartja az formáját, mégis finom és omlós! A felsorolt felület kezelésekkel együtt igazán ínycsiklandóan mutatós és finom gasztroajándék, vagy natúr fenyődísz is lehet belőle.


ütőfával és keksznyomókkal mintázott mézeskalácsok


Hozzávalók:
Tészta:
  • 500g liszt
  • 1 evőkanál holland kakaó (a sötétebb színhez 2-3, de is elhagyható)
  • 3 teáskanál őrölt szegfűszeg
  • 4 teáskanál őrölt fahéj
  • késhegynyi só
  • fél mokkáskanál szódabikarbóna
  • 225 g szobahőmérsékletű vaj
  • 170 g porcukor
  • egy tojás
  • 130 g vegyes virágméz

Cukormáz bevonat (cukor glazúr):
  • 1 csésze finom sűrű szitán átszitált porcukor,
  • 2,5 evőkanál víz

 


Szitáljuk össze a lisztet, a fűszereket a szódabikarbónával.
A vajat habosítsuk fel habverővel. Amikor már krémes állagú adjuk hozzá a cukrot és verjük tovább. Adjuk hozzá az enyhén felvert tojást apránként és keverjük ki ezzel is. Végül csorgassuk bele a mézet és ezzel is verjük tovább krémes lágy egyenletes állagúvá.
A lisztes keveréket végül alacsony fokozaton keverjük bele a masszába. Vigyázzunk ne égessük le a gépünket, ha kell cseréljünk dagasztókarra. Miután jól kidagasztottuk a tésztát tegyük nejlon zacskóba és minimum néhány órát, de legjobb egy éjszakát hagyjuk pihenni így légmentesen hűvös helyen.

Másnap melegítsük elő a sütőt, hőlégkeveréssel 175 °C-ra. A lemezek nem igényelnek előkészítést. A sütemény zsírtartalma miatt nem tapad a zománcozott felületre sem.


Dolgozzuk át a tésztát kevés határozott mozdulattal gyorsan. Ne melegítsük túl, de annyira át kell mozgatnunk, hogy ne törjön, ki kell belőle dolgozni a nagyobb levegőbuborékokat. Majd nyújtsuk ki körülbelül olyan vastagságúra, mint a süteményformázó ütőfáink mélysége. Jobb, kekszszerűbb, ha vékony, lehetőleg maximum 3-4 mm vastag legyen. Az ütőfába szitáljunk lisztet. Fejre állítva a munkafelületre ütve távolítsuk el belőle a felesleges lisztet. Az előkészített formába tegyük a minta méretének megfelelő kiszúróval kiszaggatott tésztadarabot. A kezünkkel középtől indulva finoman, de alaposan és egyenletesen belenyomogatjuk a tésztát, hogy fel tudja venni a kisebb, aprólékos faragott minták formáját is. Végül körkörös mozdulatokkal simítsuk ki, tegyük egyenletessé a tészta vastagságát az egész formában.
Ezt követően a formát fejre állítva a szélét a munkafelülethez ütve segítsük a tésztát kifordulni a formából.


A megformázott tésztákat a sütőlemezre helyezzük, melyben segítségünkre lehet egy vékony élű habkártya. Pihentetés nélkül a sütő közepébe tolva süssük világosra, míg a kedvező egyenletes színt eléri, a széle se piruljon. A közepe még ruganyos tapintású, de már nem lágy, tehát ne szárítsuk túl a süteményeket, mert akkor lesz keményebb, ropogós és kevesebb élvezettel fogyasztható (hacsak nem épp így szertjük). Sütési idő 8-10 (6-15) perc a tészta vastagsága, illetve az ütőfa mélységének függvényében.


Felület alakítására néhány különböző lehetőség:
1. A sütőből kivéve forrón  megkenhetjük tejjel. Szép selyemfényű, a domborulatokon megcsillanó, elegáns felületet kapunk. 
2. A kisült süteményeket hagyjuk pár percig hűlni. Amíg hűl készítsük el a bevonatot. A cukrot a vízzel egy kis tálban keverjük simára. A mézeskalácsokat rácsra helyezve még amíg langyos ecsettel vékonyan, kenjük le a cukormázzal. Hagyjuk teljesen lehűlni. Amikor a máz megszárad fényes, opálos réteget képez a sütemény felületén, mely megóvja a kiszáradástól is.
3. Mártsuk az alját olvasztott csokoládéba.

Légmentesen (!), szobahőmérsékleten tartva több hétig megőrzi a minőségét.




Kívánok kellemes időtöltést a mézes elfoglaltsághoz!

FIGYELEM! Beleszerettél a mézeskalács készítésbe? Szeretnél még többet tudni, még szebb, és mindig szép mézeskalácsokat készíteni?
Megismernél még néhány tartósan is kiváló minőséghez receptet, vagy a mézeskerámiát? 





Ha szeretnél jelentkezni 
várom jelentkezésedet az elérhetőségeimen.



Vargáné Orbán Anikó
Ékes-Édes Stúdió alapítója és vezetője,
nemzetközi díjas torta designer
(2017 Cake Masters: Royal Icing Award - avagy "a Torta Oscar-díj" cukormázas tortadíszítés kategóriájának nyertese),
díszítőcsöves tortadíszítés és mézeskalács készítő oktató,
(a mézeskalács készítésének elismert hazai és nemzetközi szaktekintélye, művésze és oktatója, licencia adó)
tanfolyam szervező


elérhetőség:
+36 70 941 26 13


ITT IS MEGTALÁLSZ:





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...